0

Živnostníci

Příběhy lidí v nouzi

Opatření vlády dopadla s extrémní tvrdostí na podnikatele, a především na malé podnikatele a živnostníky.

Vláda od 11. 3. uzavřela školy, pak omezila provoz restaurací, přikázala uzavřít všechny prodejny a restaurace (kromě potravin, drogerií a lékáren), zakázala shromažďovat se a výrazně omezila pohyb lidí na veřejnosti. Od té doby nemají malí podnikatelé a živnostníci příjmy, ale náklady musí platit stále. Platí mzdy či nemocenské zaměstnanců, ale i odvody z mezd. Mají úvěry, splácejí závazky. Dostávají se do existenčních potíží. Posuďte sami.

Jsem sama, žiji sama, jsem kosmetička, takže totálně bez jakýchkoliv peněz, a zůstaly mi jenom platby…. Bude těžký ten byznys rozjet zpátky, lidi nebudou mít peníze a budou šetřit ve všem, takže si myslim, že toto nas zlikviduje.

Jsem OSVČ samoživitelka, mám v pronájmu restauraci a teď nemám žádný příjem, co dál? Není žádný výdělek, nemám z čeho žít.

Jsme oba osvc a nyni máme oba zakázanou činnost. Cítím se úplně bezmocně. Splátky banka prý možná odloží, ale jdeme oba do registru. Co bude po odkladu 3měsíce, nikdo neví.

Chápe vůbec vláda, jak trestuhodné je nechat už druhý týden svoje občany bez pomoci? Chápe vláda, že tito lidé jsou bezmocní a často zoufalí? Vždyť ani slibovaná opatření, jako ošetřovačka pro OSVČ, půjčky s nízkým prahem dosažitelnosti nebo refundace mezd zaměstnanců v karanténě, nefungují a k živnostníkům zatím nedorazila ani koruna podpory. Možná vláda lépe pochopí, jaké jsou důsledky jejího nekonání, když si přečte další ze stovek mikropříběhů, které nám posílají živnostníci (uvádíme v původním znění):

 

Půjčka nic neřeší. Mám jeden obchod a NEMOHU splácet půl míče za 2 roky! To je 20 měsíčně. Znamenalo by to, že budu celý dny makat a pak si večer sednu s čapkou před kostel!

My s manželem 2 hospody obě zavřené, bez příjmů. Nájmy a energie, soc.zdravotni, zboží které jsme nakoupili před karanténou atd. atd. Problémy se vrší a oni nabídnou půjčku. Na co jako? Než nás otevřou, zavřem sami, protože nebude za co otevřít. A i kdyby, z poplatků a splátek půjčky se nevyhrabeme další 2-3 roky. Bohužel se mi zdá že jim tato situace nahrála dokonale do karet a o co se snaží už delší čas, jim teď dokonale výjde. Ruší malé podnikatele.

Já mám náklady 26tisic. Stát chce vše zaplatit… Musím být doma, ale i platit. Já osobně to neustojím dlouho… Chci do práce… Jde to řešit i jinak.

No nic, jsem sama s dvěma dětmi, starší syn status onkologický pacient. Studio, co nás „živilo“ jsem musela zavřít, holt od prvního pozastavím živnost a jdu na úřad práce. Děkuji pane Babiš… Ještě, že jsem to EET nekoupila…

Jak se vládě líbí takové čtení?  Nám v Podnikatelských odborech je z toho těžko, protože za každým příběhem vidíme konkrétní lidi v nouzi.

Nejistota, strach a frustrace, takové je nyní rozpoložení desítek tisíc živnostníků a malých podnikatelů. Je nutné jim pomoci, a je nutné jim pomoci rychle a účinně. A takovou účinnou pomocí není půjčka, byť jistě může být dalším dílkem v skládačce ochranných opatření pro živnostníky.

Živnostníci potřebují: Bezodkladné vyplacení jednorázového příspěvku v nouzi všem OSVČ a malým podnikatelům, kteří zůstali v důsledku vládních opatření bez příjmů; odložení spuštění 3. a 4. vlny EET do konce tohoto roku; vytvoření fondu, z kterého budou živnostníkům a malým podnikatelům hrazeny doložené ztráty a pozastavení placení odvodů z mezd.

Podnikatelské odbory opakovaně žádají vládu, aby zavedla opatření, která přinesou živnostníkům peníze hned. Zatím nás vláda důsledně ignoruje. Vysvětlujeme si to tím, že se vládě nelíbí, že Podnikatelské odbory ji neprosí, ale žádají. Ovšem ignorovat Podnikatelské odbory je nepřijatelné, protože dnes patříme s více než 5300 členy k největším podnikatelským spolkům. Jsme ve spojení s živnostníky a víme, v jaké jsou nouzi a jak jim pomoci.

Radomil Bábek
předseda výboru Podnikatelských odborů

Leave a reply