0

Ohlédnutí s úsměvem

Tak už je to opravdu tady… naší Palachovce je krásných 30 školních let. Vyrostla na sidlišti Šipší v Kutné Hoře v roce 1984 a od prvopočátku byla a je jeho výraznou dominantou. Kolik změn, příchodů a odchodů již stihla zažít, mimo jiné změnila i své jméno. Nedávno se oblékla i do nové fasády a tento make-up jí velmi sluší. Samozřejmě nezmodernizovala jen svůj zevnějšek, ale neustále na sobě pracuje i v interiéru. S otevřenou náručí a důvěrou vítá návštěvníky
a s porozuměním pečuje o všechny své žáky i zaměstnance. A spolu
s nimi se s úsměvem ohlíží a vzpomíná. Třicet let není zrovna málo – to už stojí za malé ohlédnutí. My z Palachovky jsme se rozhodli nahlédnout do své minulosti.
Od ledna 2014 probíhají aktivity, kterými se snažíme nejen sami sobě, ale i veřejnosti připomínat, že tu jsme. Oslavy jsme zahájili školním sportovním turnajem, zavzpomínali jsme na Jana Palacha, pokračovali jsme různými projekty v předmětech, besedovali jsme, soutěžili, hledali jsme Talenty a v neposlední řadě jsme se představili i veřejnosti vystoupeními našich dětí se souborem Palášek či výstavou „Střípky“ v České spořitelně. Vše jsme samozřejmě zdokumentovali na našich webových stránkách. Tam jsme také napsali:
Škola je živý organizmus … pořád se děje něco nového, každý okamžik je nezaměnitelný.
Škola je jako rozjetý vlak. Nastoupíte… téměř všichni cestující mají svoji místenku, ale přesto cestou nastupují či vystupují další. Jedete spolu několik let pestrou krajinou různých aktivit, událostí, radostí i starostí. Jednotliví cestující společně navazují čilou komunikaci, mnozí se stávají pouhými pozorovateli, někteří po celou cestu spokojeně pochrupávají. Stanice ubíhají jedna za druhou a všichni cestující neochvějně vědí, že je čeká konečná, na které musí – každý s jinými pocity – vystoupit. Nestačíte se divit, jak ten čas utekl. Prostě život…
Ano, Palachovka se s úsměvem ohlíží za těmi, kteří s ní v průběhu posledních třiceti let cestovali. Svoje malá zastavení a postřehy uskuteční v říjnu na retrospektivní výstavě „Ohlédnutí z Palachovky“ v Sankturinovském domě. Jste srdečně zváni.

-myzpalachovky-

Leave a reply