0

A co senioři? Mají si kde hrát?

Omlouvám se za poněkud neobratné zneužití kdysi populárního hitu skupiny Katapult, v němž byla položená otázka směřována na děti. Při návštěvě nových hřišť ve dvou městech našeho regionu mi ale hlavní motto textu písně v takto upravené podobě neodbytně znělo v uších. 

3. září bylo v prostoru sportovního areálu Zruče nad Sázavou otevřeno hřiště pro seniory. Jsou zde k dispozici cvičící stroje, zaměřené právě na ty dříve narozené, plocha na minigolf i pétanque, hru, oblíbenou zvláště na přímořských plážích, ale i další herní prvky, nabízející seniorům aktivní vyžití podle individuálních fyzických dispozic. V prostoru hřiště naleznou také kryté odpočinkové místo pro přátelská setkávání. Jak bylo možné se přesvědčit při slavnostním otevření, atraktivně vybavený prostor hřiště zaujal i generaci těch mladších. Zručský areál pro seniory tak dostává mnohem širší využití. V krátkém rozhovoru se starostou města panem Martinem Hujerem jsme se dozvěděli, že převážná většina nákladů na vybavení byla hrazena z evropských fondů. Výsledek je příkladnou ukázkou pro další města i obce. Ostatně, jak zaznělo v rozhovoru, řada starostů, pozvaných na otevření hřiště, přijala tuto akci jako ukázkovou možnost vytváření aktivit právě pro dříve narozenou generaci svých spoluobčanů.

seniori_1

Také Kutná Hora udělala další krůček pro zpestření života ve městě. 18. září byla otevřena další část parku U tří pávů, jehož lokalizace přímo v centru historického jádra vytváří v těsné blízkosti Palackého náměstí jakousi zelenou oázu, poskytující příjemné prostředí pro všechny generace. V nově otevřené části parku, provozovaného občanským sdružením Kutnohorsko.cz, byla za významné spoluúčasti Philip Morris ČR, a.s., Kutná Hora vytvořena odpočinková zóna, jejíž součástí je tak jako ve Zruči speciální dráha pro již zmíněnou hru pétanque. Zajímavě řešené interaktivní tabule poskytují návštěvníkům parku formou hry možnost poznávat bohatou historii Kutné Hory. Až se nové plochy zazelenají novým trávníkem, bude to opravdu zelená zóna uprostřed města. Jak při otevření této části parku uvedl zástupce sdružení Kutnohorsko.cz pan Karel Koubský, právě tato část parku, který si postupem let získává stále větší oblibu pro svoji pestrou nabídku kulturních aktivit, je zaměřena hlavně na klidovou zónu, poskytující také možnost aktivit, přiměřených nejen generaci seniorů. Nově otevřený bezbariérový přístup z Libušiny ulice umožní snadný vstup do parku také maminkám s kočárky i zdravotně handicapovaným spoluobčanům.
Obě zmíněná města si zaslouží pochvalu a alespoň krátké nahlédnutí do nových prostor, v nichž si senioři, ale nejen oni, opravdu mohou hrát.

seniori_2

Miroslav Štrobl
Fotografie auto

Leave a reply