0

Kuličková skála v galerii gask – Cvrnkání kuliček

Kdo by si z dětství nevybavil důlek a pytlík plný hliněných barevných kuliček. Sem tam, jako střežený poklad,se mezi nimi blýská nádherná skleněnka.

Cvrnkat se dá různým způsobem.
Někdo si z písku stavěl kopce, dráhy a překážky a cvrnkal „do vrchu“, jiný způsob dráhy je využití tvaru koule a jejího přirozeného kutálení dolů,
a to rozličnými cestičkami, drahami s překvapivými výjezdy a mizením.
Cvrnkání do důlku znali naši dědečkové, dospělí hru mají ve zvláštní úctě, ale mezi dnešními dětmi přitahovanými informačními technologiemi není příliš populární.
Výtvarník Václav Kořínek se proto rozhodl vytvořit interaktivní dílo, které by k hraní kuliček vybízelo a mohlo být umístěno do parku či na hřiště a spolu s důlkem inspirovalo děti (a nejen je) ke hře a společnému trávení času.
K vytvoření kuličkové skály došlo ve spolupráci s kutnohorským malířem a výtvarníkem Antonínem Mužíkem, který dráze vetkl patinu a promyslel vnitřní průjezdy, průsmyky a nástrahy a soustředil se na efektní cestu kuličky seshora dolů.
Antonín Mužík, jako další z regionálních umělců, má možnost vystavovat své obrazy a kresby v prostoru Café Fatal galerie Gask. Výstava začíná vernisáží v sobotu 11. října 2014 v 16 hodin. Výstava vznikala během léta a vystihuje ji název – Zem: jde o lyrické, jemné přírodní motivy v kresbách a krajiny v abstrakních obrazech na větších plátnech. Jde o zem z různých pohledů. Jedním z nich je i tvar koule, a proto bylo rozhodnuto oživit výstavu kuličkovou skulpturou, která bude umístěna v exteriéru galerie – před kavárnou. Po tu dobu, co počasí dovolí – říjen, listopad – , bude přístupná všem návštěvníkům zahrad a kavárny.
Výzva: na vernisáž kuličky s sebou! Bude se konat turnaj, doufáme v účast mistra ve cvrnkání.
Vernisáž doprovodí koncertem Václav Kořínek, který využije akustiku chodby Gask, kde zazní skleněné flétny se speciálním laděním a další nástroje vlastní výroby. Václav ovládá alikvotní zpěv, experimentuje se zvukem a též zkoumá jeho terapeutické účinky. Je autorem divadelní a filmové hudby. Více na www.stardrum.eu

kulickova-draha-v-gask

Václav Kořínek k dílu říká: „Zdravím všechny příznivce Marbells Rock současné i budoucí a posílám odkaz na stránky, které nyní propagují projekt kuličkové skály. Kuličková skála se stala hitem veletrhu v Lysé n. Labem a věřím, že další modely skal z naší dílny si brzy najdou cestu do vašich interiérů i exteriérů. Společně s Tondou Mužíkem, jsme připraveni vyvíjet a vyrábět další modely podle společných návrhů a kuličková skála se může stát artefaktem, ve kterém se promítnou vytesané motivy ulic vašeho města a okolí. Představte si, že se v centru historického města objeví skleněná koule, jež hledá cestu k cíli. Současný funkční model je vyroben z tvrzeného porobetonu, je 170 cm vysoký, základna 1×1 m
a představuje pískovcovou skálu s motivy Českého ráje, jež jsou před veřejností z různých důvodů uzavřeny. Celý komplex labyrintů, propastí a jeskyní je koncipován jako skalní divadlo, k němuž musíte dojít po skalní cestě na vrchol. Skleněná kulička představuje vás, vaši duši a tělo. Vydejte se tedy na cestu, jejímž cílem je závěrečný odpočinek na vrcholu skalního divadla.
Rádi bychom oslovili též výrobce českých skleněnek či kuliček z dalších materiálů, které bychom zkoušeli v terénu Marbells Rock.“
Další informace o Kuličkové skále alias Marbells Rock zde: http://www.tvorivachvilka.cz/kulickova-skala?bgPage790=

muzik-kalendar

Leave a reply