0

Jsou Vánoce stále ještě svátky klidu a pohody?

Tak máme po Vánocích – „svátcích klidu a pohody“. Přemýšlím, zda se skutečně Vánoce i v dnešní době mohou honosit tímto přízviskem. Co pro nás prosincové svátky v dnešní době vlastně znamenají?
Původně měly Vánoce připomínat narození Ježíše Krista. Pro křesťany je tomu tak nepochybně dodnes – společně s Velikonocemi jsou to pro ně z mého pohledu nejdůležitější dny v roce. V poslední době jsou ale Vánoce stále důležitějšími také pro obchodníky. Lidé dávno zapomněli na původní ideu Vánoc a berou obchody, ať již ty kamenné nebo internetové, útokem. Kdo by na Vánoce nekoupil nějaký ten dar, dárek, dáreček?
Největší radost mají z Vánoc samozřejmě děti. „Ježíšek“ jim totiž pod stromečkem přichystá mnohá překvapení, maminky upečou cukroví, které se pak ujídá až do Silvestra, zpívají se koledy, a hlavně jsou prázdniny! Neexistuje snad jediné dítě, které by neodpočítávalo dny zbývající do 24. prosince.
Tradiční Vánoce začínají vždy adventem, tedy obdobím čtyř neděl před Štědrým dnem. Každou neděli se zapaluje jedna svíčka na adventním věnci. Původní barva svíček byla fialová a růžová, dnes si ale tuto dekoraci ladí každý podle svého gusta stejně jako výzdobu bytu a vánočního stromečku. I ty jsou totiž předmětem výhodného obchodu. Obchodníci dokonce vymysleli různé adventní kalendáře.
Na druhou stranu musím přiznat, přestože se Vánoce do určité míry staly jakýmsi byznysem, jsou spojeny i s hezkými tradicemi, které si mnohé rodiny uchovaly dodnes. Všichni známe rozkrajování jablek, pouštění lodiček ze skořápek, většina rodin věší jmelí pro štěstí a téměř nikde nechybí na stole cukroví nebo vánočka. Žádné Vánoce by se neobešly bez kapra a bramborového salátu k slavnostní večeři. A přiznejte – také neodcházíte od vánočního stolu, dokud všichni nedojedí, nebo dáváte šupinku pod talíř? Doufáte, že když nebudete jíst, uvidíte zlaté prasátko?
I když se Vánoce za poslední dobu od těch tradičních v mnoha ohledech hodně odchýlily, myslím, že jsou pro spoustu lidí stále jedním z nejhezčích svátků. Mají totiž jakýsi kouzelný nádech. A to nejen v rodinách, ale i ve školách, které si připomínaly blížící se Vánoce formou besídek, výstav nebo vystoupení.

Václav Hlaváč,
8. C, ZŠ Žižkov, Kutná Hora

Leave a reply