Každý den je o něco delší a zimní znamení Kozoroha předává žezlo Vodnářovi. Ze země se tedy 20. ledna v 16 hodin a 26 minut odrazíme vysoko do vzduchu. Čas kozorožského výstupu na pomyslnou vnitřní horu je za námi, můžeme se zhluboka nadechnout mrazivého vzduchu, který nám přináší poznání, že jakýkoli posun a růst potřebuje svobodu.
Každý má občas dojem, že se cítí svázán přemírou povinností, zodpovědností či nároky svých blízkých. Záleží však jen na nás, co považujeme za nutné dělat pro druhé, nebo být takovými, jak si druzí představují. Odstraňováním vnitřních blokád můžeme změnit své postoje a mnohé v sobě osvobodit. Vodnářům vládne planeta Uran, rebel, který rozrušuje všechno ztuhlé, nefunkční a překonané.
Vodnář je znamením, které přináší svobodu, ale také ji sám potřebuje jako vzduch k dýchání. Není hráčem komorním, nýbrž potřebuje velká či světová jeviště. Pokud tomuto znamení není přána svoboda v rámci vztahu, stejně si bude dělat to, co chce. Nelze tedy očekávat, že se s námi bude dělit o svůj čas či nám ve svém životě vytvoří dostatek prostoru. Ne snad že by nechtěl, na světě je přece tolik věcí, které ještě neprozkoumal, tolik míst, kde ještě nebyl, tolik lidí, které ještě nepoznal. Rozhoduje se rychle, jestli je pro něj něco dostatečně zajímavé a inspirující a zda mu toto zastavení vyváží ztrátu času.
Slunce nyní umožňuje plánovat, svobodně se nadechnout, popřípadě zjistit, co nám v tom brání.
Ženský princip v zastoupení planety Venuše může více vnímat jak vnitřní, tak vnější důvody, které blokují pocit svobody, volnosti a rozmachu. Čas nyní přeje cestování, dlouhodobému plánování, ale i dořešení mnohých emočních uzlů, ke kterým lze nyní přistoupit s odstupem. Mužský princip v podobě planety Mars se stahuje dovnitř. Může cítit úbytek energie, nechuť k aktivitě, pesimismus nebo frustraci, že nic z toho, co je potřeba dotáhnout do konce, nějak nefunguje. Energie se změní až 29. ledna, kdy se objeví naděje do budoucna.
Pokud chceme přesvědčit Vodnáře, aby investoval svůj vzácný čas do procházky, musíme ho nalákat na nějaký neobyčejný zážitek či cíl. Nabízí se obora v nedalekých Žehušicích, ve které se pasou vzácní bílí jeleni. Jejich chov započal roku 1824, kdy je dostal darem hrabě Thun. Josef Osvald Thun byl velký milovník stromů, a proto nechal oboru osázet vzácnými druhy dubů, buků, javorů, liliovníků, platanů, stříbrných topolů a vrb. Uklidňujícím dojmem působí rozsáhlá louka se skupinami stromů, která je zavlažována důmyslnou sítí vodních cest, vedoucích od Mlýnského potoka do říčky Doubravy.
Markéta Vostrá
Ilustrace Marie Brožová
Leave a reply
You must be logged in to post a comment.