0

Definice korupce: Andrej Babiš

Postulát: Korupce je nečestné využití moci pro osobní prospěch.

„Budu bojovat proti téhle korupční hydře celý život, … já jsem ohrožení vašeho zkorumpovaného systému, který jste tady vybudovali za 26 let a proti kterému budu dál bojovat“ hřímal Andrej Babiš v květnu 2017 v Poslanecké sněmovně. A když představoval  program ANO, řekl o podzimních volbách do sněmovny, že budou „prvním a zároveň posledním pokusem zbavit se nesnesitelné, propracované a zákeřné korupční hydry“.

Je Andrej Babiš Mirkem Dušínem české politiky? Je to poctivec, který zatočí s korupcí? Nebo je to úplně jinak?

Máme tady (ne)politika, lidového miliardáře, který prý nesnáší hen tu korupci a slibuje bojovat proti ní, seč mu síly stačí. A že těch sil má opravdu hodně. Je to asi druhý nejbohatší občan ČR. Za těch 26 let, kdy tady podle něj bujela odporná korupce, nashromáždil Andrej Babiš nepředstavitelné bohatství. Myslím, že můžeme s jistotou tvrdit, že se mu 26 let korupční hydry pořádně vyplatilo.

Andrej Babiš nashromáždil svůj obrovský majetek právě v době, kterou tak kritizuje. Zázrak? Ne, korupce. Získal obrovské státní zakázky, koupil strategické firmy, jako jsou největší chemičky, vlastní obrovské rozlohy zemědělské půdy. Banky mu půjčily desítky miliard, aby mohl nakupovat další podniky. Stát mu daroval miliardy, aby se jeho firmám lépe podnikalo. Dostával dotace, investiční pobídky, slevy na daních, byly mu odpouštěny obrovské pokuty, získával jednu státní zakázku za druhou.

Andrej Babiš se zjevně v období 26 let korupce cítil jako ryba ve vodě. On nebyl jen součástí korupčního prostředí, on byl pravděpodobně jeho architektem a provozovatelem. Nikdo nezbohatl za těch 26 let tak, jako Andrej Babiš.

Vrcholem Babišova korupčního tažení byl jeho vstup do politiky a do vlády. Teprve svou ministerskou rolí si zajistil to, co tak potřeboval: Ochránil, co pochybnými cestami získal, a především výrazně navýšil své příjmy. Je neuvěřitelné, jak drze a beze studu se choval. Jeho firmy získaly ze státního rozpočtu náhle o desítky a stovky procent větší peníze. Nárůst jeho příjmů ze státních prostředků v době jeho vládního angažmá je ohromný.

Abychom dobře pochopili Babišovo jednání, je třeba připomenout si, co je to korupce.

Policie ČR na svém webu uvádí: Korupci je možno charakterizovat jako zneužití postavení, které je spojeno s porušením principu nestrannosti při rozhodování. Je motivováno snahou po materiálním zisku nebo získání jiných výhod.

Transparency International píše: „Korupci lze definovat jako zneužití svěřených pravomocí za účelem získání nezaslouženého osobního (soukromého) prospěchu.“

A Nadační fond proti korupci říká: Korupce je zneužití postu či pravomocí v politice a veřejné správě pro dosažení nezaslouženého soukromého zisku a – alespoň z pohledu NFPK – jde o nejhorší formu krádeže. Krádeže, která se stala společensky přijatelným „zločinem bez rizika“.

 Zneužití moci, postavení a svěřených pravomocí k vlastnímu obohacení, to je zjednodušený popis všeho, co Andrej Babiš dělal. Když lže, zneužívá svou moc. Když prosazuje něco, co je ku prospěchu jen jemu (řepka, biomasa, zvýšení limitů na dotační projekty v zemědělství, EET, kontrolní hlášení, …), je to korupce. Když firmy ministra financí získávají státní zakázky jako na běžícím pásu, je to korupce.

Pokud by platilo Babišovo tvrzení, že tady 26 let bujela korupce, pak z ní nikdo neměl větší užitek, než on sám. A pokud platí, že hlavní vrcholnou formou korupce je zneužívání moci a postavení k vlastnímu obohacení, pak opět není většího korupčníka, než je Andrej Babiš. A on má tu drzost kritizovat a špinit jiné? Babiš proti korupci? To je asi tak uvěřitelné, jako tvrzení, že komunisté jsou obhájci občanských svobod a nacisté ochránci židů.

Andrej Babiš není řešením problému, jak přesvědčuje a přesvědčil svoje voliče. Andrej Babiš je problém.

Radomil Bábek

www.asociacepm.cz

 

 

 

Leave a reply