0

Pravidelné investování – klíč k úspěchu

V minulém dílu jsem psal o nevýhodnosti daňových úlev a o tom, že je pro běžné lidi nejvýhodnější investovat do otevřených podílových fondů s realokací (termín „realokace“ si můžete najít na www.youtube.com, je tam skvělé video). Nyní bych se rád zaměřil na to, jak investovat.

financeVelká část z mých klientů měla ještě před setkáním se mnou představu, že investování do fondů je nebezpečné. Současně se domnívali, že je to jen pro bohaté a že je třeba mít velký vstupní kapitál, aby to mělo nějaký smysl. Dalším důvodem, proč do fondů neinvestovat, může být přesvědčení, že je to složité a nepochopitelné a že je třeba si v průběhu času hlídat, kam investovat, atd. Zástupnými důvody, proč neinvestovat, bych dokázal naplnit celý tento článek. Všechny výše jmenované a mnoho dalších důvodů, kvůli kterým Češi málo investují do otevřených podílových fondů, jsou ve skutečnosti jen jedním důvodem. Tímto důvodem je pouze nedostatek informací. O investování se v tisku píše málo. Pokud už nějaký článek najdu, je schovaný
v sešitu ekonomika, který skoro nikdo nečte, a navíc tomu nelze rozumět. Autoři článků většinou používají slovíčka jako korelace, fiskální útes, realokace apod. A přitom to až tak složité není. Podle mého názoru jsou otevřené podílové fondy bezpečné. Jediné zásadní nebezpečí tkví ve výběru fondu.
Měl by to být český fond a investováno by mělo být v českých korunách. Měl by to být fond s historií a měl by mít nízké, jasně dané a srozumitelné poplatky. Dnes ráno jsem v televizi slyšel, že investice do státních dluhopisů je bezpečná. Dovolím si nesouhlasit. Pokud budete investovat do státního dluhopisu, investujete do jednoho státu, který může jednoduše zkrachovat. Stačí, když v něm budou vládnout neschopní úředníci a všehoschopní politici. Vzpomeňte na Řecko. Pokud budete investovat do fondu, budete investovat do celého světa, celého spektra oborů a také do státních dluhopisů spousty států. Riziko tak výrazně snížíte, protože vás krach jednoho státu, jedné firmy nebo jednoho oboru neohrozí. Navíc si sami budete určovat datum výběru, a tím i sumu, kterou vyberete.
A je investování jen pro bohaté? Není. A potřebuji k investici do fondu velký kapitál? Ne. Nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak investovat do fondu, je pravidelná investice. Nejnižší možnou částkou je 100 Kč měsíčně. Díky pravidelnému investování nemusíte sami hledat vhodné období pro investici. Díky pravidelnému investování se vyhnete chybám. Díky pravidelným investicím se zúčastníte každého růstu trhu a vyděláte na každém poklesu. Také jste si jistě všimli, co všechno jsou státy po celém světě ochotny udělat pro to, aby ekonomika fungovala.
Státy vynakládají obrovské peníze do dotací zemědělcům, automobilkám, energetikám atd. Skvělým příkladem bylo „šrotovné“ na automobily. Tím chci říct, že i když můžou hodnoty akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů ve vašem fondu kdykoliv poklesnout, můžete se být jisti, že ostatní udělají vše pro to, aby zase vzrostly. A vy na tom budete vydělávat. Navíc se, pokud nechcete, nemusíte starat o to, kam budou vaše peníze investovány. Můžete to nechat na odbornících. Jejich odměna je totiž vázána na hodnotu vaší investice, a je tedy v jejich zájmu, aby vám vydělali co možná nejvíce. Jde jen o to vybrat správný fond. Pokud vám můžu být užitečný, bez obav zavolejte, nebo napište. Jsem na vaší straně!

Dalimil Peša
nezávislý finanční konzultant
Tel: 608 261 040
Mail: dalimil.pesa@seznam.cz

Leave a reply