0

My máme rádi víno

Milujeme krásné ženy
a zpěv, zpívá v titulní písni k seriálu Vinaři (2014) skupina Chinaski. My Češi královský mok, který k nám dovezl z Francie císař Karel IV., skutečně pijeme stále více a více, v současnosti to činí 20 litrů na osobu ročně. Problém je v tom, že kvalita vína, které si můžeme koupit na 30 000 prodejních místech (!), je velice odlišná zejména u sudových neboli stáčených či čepovaných vín. Zažili jsme metylalkoholovou aféru, nyní se řeší aféra
s falšováním a pančováním sudového vína. Metylová mafie údajně přesunula svůj zájem a finance na víno…

Jde o to, že se k nám dováží sudové víno s nejasným původem, které je vydáváno za pravé moravské, a většina z něj je navíc pančované, což znamená, že je ředěné. Jde o vína převážně z Moldávie, Rumunska, Makedonie nebo Maďarska. Kvůli černému trhu se sudovým vínem přijde stát ročně
o 2,5 miliardy korun na daních. Objem pančovaného vína se pohybuje v řádu 100 milionů litrů za rok! Co asi pijete za víno z vaší oblíbené vinotéky, kde se cena za litr pohybuje mezi 45 a 60 korunami? Neví to možná ani její majitel, protože víno nakupuje od moravského vinaře, takže je přesvědčen, že si pořizuje víno moravské. Jenomže netuší, že moravský či český vinař nakupuje sudové víno v zahraničí, případně si přiveze šťávu nebo hrozny a z nich vyrobí „své“ vlastní víno. Možností je mnoho. Nejde ale rozhodně o „moravské sudové víno.“

Falšování nejsou ušetřena ani lahvovaná vína, tam je to ale poněkud sofistikovanější.

Jak z toho ven? Ministerstvo zemědělství chce situaci kolem sudových vín řešit novelou Zákona o vinohradnictví a vinařství, kterou na začátku roku konzultovalo s vinařskými organizacemi a spolky a nyní ji předložilo k projednání poslancům. Platit by měla od roku 2016. Co nového přináší? Dovozci vína budou mít povinnost nahlásit nákup sudového vína a to potom několik dní uskladňovat, aby mohl přijít kontrolor z potravinářské inspekce, odebrat vzorky a přidělit sudům kontrolní pásky, které budou zaručovat, že KEG sudy (ocelové sudy, umožňující sterilní skladování tekutin) nebudou moci být naplněny jiným obsahem, než který v nich byl při prováděné kontrole.

Novelou, pokud bude schválena, jsou nově stanoveny i další povinnosti, například prodejci vína budou muset zajistit, aby víno nebylo skladováno při vyšší teplotě než 18 °C a muselo být
v ochranné dusíkové atmosféře. Původní návrh od vinařů počítal s tím, že KEG sudy budou nahrazeny jednorázovými Bag in Box obaly (3 – 10 litrové papírové nebo plastové obaly). Nestalo se tak… Povinnost mít na opakovaně použitelném KEG sudu kontrolní pásku snižuje víru v to, že nemohou být zneužity. Vnucuje se tak otázka, zda novela vůbec přispěje k ochraně nás, spotřebitelů, před nepoctivými prodejci, a k ochraně domácích výrobců vína před nekalou konkurencí. Tíha celého problému bude spočívat na kontrolních orgánech, tedy na potravinářské inspekci. Ministr slíbil její posílení.

Jaký názor na novelu vinohradnického a vinařského zákona mají vinaři a provozovatelé vinoték? Zeptali jsem se
v kutnohorském regionu.

Jozef Žáček, Vinařství Žáček, 

Kutná Hora

„Víno se vždycky nějak falšovalo. S dovozy vína začali sami moravští vinaři, šlo převážně o víno z Maďarska a Rakouska. Pro malé vinaře je to diskriminace jejich vlastní produkce. Nemohou konkurovat velkým zahraničním producentům, nikdy se nedostanou na cenu dovozových vín. Slyšel jsem, že třeba Španělé vývoz sudového vína dokonce dotovali, jen aby se jejich vinařům vyčistily sklepy. A určitě to nebyli jen oni.

K přijetí novely zákona, která nějak omezí dovoz zahraničního pančovaného vína, asi muselo dojít, ta situace už byla neúnosná. Ale bude zase záležet na poctivosti dovozců i vinařů,
a je jasné, že dovozcům se to nelíbí. Jak se to projeví, ukáže trh, nevíme, jak se zachová. Je možné, že naše vlastní vína trochu zdraží.

Pokud jde o KEG sudy, poskytují lepší ochranu vína před okysličením než vinaři navrhované Bag in Boxy. Ovšem zase záleží na tom, co do nich nalijete. Úplně zdravé, kvalitní sudové víno
z vlastních hroznů nepotřebuje takovou ochranu, takže vydrží bez problémů i v boxech. Sudy ochrání i méně kvalitní víno.

Ptáte se na můj názor na metodu uchovávání dovezeného vína, navrženou v novele zákona. Podívejte se, bude-li to někdo chtít ošidit, cestu si vždycky najde.

A kolky přes láhve? Já bych je schvaloval. Na Slovensku tento systém funguje už několik let u přívlastkových vín. To jsou ta s vyšší cukernatostí. Podle její výše, kterou změří kontrolor, lze vypočítat, jaké množství vína se z dané odrůdy vyrobí, a pouze na toto povolené množství se vydají kolky. Hodně vinařům se to nelíbí, ale já si myslím, že když už se pro takové víno rozhodnu, pak si za ním stojím. Je to určitá známka kvality, prestiž vinaře a zároveň závazek vůči zákazníkům nezklamat jejich důvěru.“

Ing. Vítězslav Maník, Vinotéka U kříže, Kutná Hora

„V navrhované novele vinohradnického a vinařského zákona podle mě k žádným velkým změnám nedošlo. Jak se říká, vlk se nažral a koza zůstala celá. Některým vinařům se návrh líbí, ale vejde-li v platnost, teprve konkrétně poznají, co můžou a nemůžou.

Nám jako prodejcům se nelíbí pasáž
o tom, že víno se musí skladovat při 18 °C. Pro menší vinotéky to bude představovat finanční a technický problém. My ho zvládneme, vzadu za prodejnou máme malou místnost, ale co ti, kteří takovou možnost nemají? Podle mě je to zbytečné nařízení, pivo ani víno se nemusí skladovat při určité teplotě. Každý si ho přece doma zchladí podle své chuti.

Jediné, co považuji v návrhu novely zákona za rozumné, je, aby bylo víno v KEG sudech uchováváno v ochranné atmosféře, tedy v potravinářském dusíku. Tato povinnost dosud neplatila, takže ne všichni prodejci si takové sudy pořídili. Uchovávání vína má zásadní vliv na jeho kvalitu, největším nebezpečím je oxidace, která způsobuje, že víno ztrácí vůni i chuťové vlastnosti.

Pokud jde o dovozce, i nyní mají ohlašovací povinnost, jen víno nemuseli po určitou dobu po dovezení uchovávat v sudech a čekat, až je zkontroluje inspekce a vybaví sudy kontrolní páskou.To ale nezaručuje, že při opakovaném plnění bude v sudu stejné víno jako na začátku, protože všechno se dá obejít. Přelepky považuji za nesmysl stejně jako uvažované kolky na láhve.

Víte, domnívám se, že většina majitelů vinoték se snaží prodávat svým zákazníkům víno co nejlepší, jde jim přece
o tom, aby se k nim vraceli. A lidé dnes vínu rozumějí stále více, dokáží poznat, co je a co není kvalitní. Platí to zejména o ženách, které mají vyvinutější chuť i vůni než muži.

Každý zákon přináší více regulace, znamená jen další byrokracii a bič na dovozce i majitele vinoték. Jakmile se začne omezovat obchod, má to negativní dopad na celou ekonomiku. Čím vyšší je regulace, tím menší je svoboda podnikání.“

Dana Čermáková

Fotografie Antonín Vodička

a René Svoboda 

DI11-15 - Téma - My máme rádi víno - foto 1 IMG_0632

Leave a reply