0

Operní večery v Kutné Hoře opět startují Turandotem

Jsem bytostně rád, že mohu přátele pravého belcanta opět pozvat na zahajovací večer v pořadí již
27. sezóny našich exkurzů do hlubin operního umění. Pro tuto příležitost jsem zvolil unikátní projekci opusu italského komponisty G. Pucciniho (1858-1924)Turandot, která byla realizována v exkluzivním prostředí Vídeňské státní opery v roce 1983. Svým pohádkově jímavým a  dramaticky výrazně akcentovaným dějem i nadčasově komponovanou hudební osnovou se Turandot stala prestižním a hlubinně obohacujícím titulem v pokladnici světové operní tvorby. Premiéry svého posledního díla (25. 5. 1926, La Scala, Miláno) se však Puccini již nedočkal, zemřel necelé dva roky před její realizací.

Chtěl bych při této příležitosti spolu se širší hudbymilovnou veřejností připomenout skvostné vokálně-dramatické umění fenomenálního španělského tenoristy Josého Carrerase (1946), který v prosinci letošního roku oslaví významné životní jubileum. Stěžejní part prince Calafa patří mezi role, jimiž se prezentoval na všech významných světových scénách, a jeho výkon byl tak aplaudován publikem nejen v Evropě, ale i v USA či Austrálii.

José Carreras debutoval v roce 1970 v Barceloně (Ismail ve Verdiho opeře Nabucco), aby následně uchvacoval svým zcela podmanivým tenorovým témbrem nadšené operní posluchače v celém spektru tenorového oboru, prioritně pak v dílech G. Verdiho, G. Donizettiho, G. Pucciniho, ale i např. G. Bizeta či Camille Saint-Saense. Spolu s Lucianem Pavarottim (1935-2007)
a Plácidem Domingem  (1941) si od roku 1990  podmaňoval svým originálním pojetím nejen operních árií, nýbrž i muzikálových a ryze lidových písní tisícové davy freneticky reagujících návštěvníků koncertů Tří tenorů pod širým nebem. Po vyčerpávajícím boji se zákeřnou leukémií, která u něj byla diagnostikována v roce 1987, se Carreras v plné tvůrčí intenzitě vrátil na operní jeviště, aby nám i nadále přinášel obohacující duchovní zážitky.

Rádi a s vděčností si proto v úterý 27. září (od 18. 00 hodin) v prostorách kutnohorského hotelu U Kata zpřítomníme uměleckou podobu osobnosti José Carrerase velkoplošnou projekcí zmíněné Pucciniho opery. V dalších rolích se nám představí rovněž vynikající umělci: sopranistky Eva Marton (Turandot) či Katia Ricciarelli (Liu). Dirigentem představení byl Lorin Maazel.

Na podkladě naší dohody o časové změně zahájení našich setkávání ještě jednou upozorňuji, že se budeme scházet vždy od 18.00 hodin.

Velice se těším na jistě inspirující a lidskou mysl povznášející okamžiky niterného zklidnění v oáze jímavých operních tónů.

Karel Bican

Leave a reply